VI Zjazd Akademii Dziecięcej 2018/2019


W minioną sobotę w salach wykładowych i laboratoriach PWSZ Elblągu, kolejny raz można było spotkać studentów Akademii Dziecięcej. 23 marca br. dzieci łamały głowy nad zagadkami matematycznymi, bawiły się światłem oraz miały okazję posłuchać jak się żyło dawnym mieszkańcom Elbląga.

"Za co lubimy ziemię elbląską?" -  te z dzieci, które nie znały odpowiedzi na to pytanie, po spotkaniu z Panem Leszkiem Marcinkowskim zalety naszej okolicy na pewno bez problemu wymienią.  

Temat poruszany w prezentacji, dotyczył historii Elbląga od czasów najdawniejszych (założenie grodu) do nam współczesnych. Miasto Elbląg, ludzie z nim związani, na przestrzeni dziejów tworzyli jego wspaniałą kartę historii. To, że Elbląg był jednym z najważniejszych miast dawnego państwa krzyżackiego, zostało odnotowane w pierwszych kronikach krzyżackich. Właśnie ta historia tworzona później przez następne pokolenia, ponad 780 lat jest tak fascynująca. Począwszy od niewielkiego grodu, aż po potężne, przemysłowe i prężnie rozwijające się miasto. Z Elblągiem kojarzymy wspaniałe zabytki architektury, ciekawych ludzi, którzy zasłużyli się dla naszego miasta, artystów, zagadnienia techniczne (np. pierwsze tramwaje) i wiele, wiele innych ciekawostek za które miasto Elbląg lubimy. Z Elblągiem nieodzownie związana jest cała przepiękna okolica, która dodaje uroku i zachęca do odwiedzania miejsc bliskich naszemu miastu.

 

Warsztaty mgr Doroty Pawłowskiej pt. „Przez rozrywkę do wiedzy, czyli łamigłówki matematyczne”

Na początku zajęć dzieci określiły cechy "małego naukowca"  tj. ciekawość, spostrzegawczość, dociekliwość, kreatywność. W czasie warsztatów zmagały się z rozwiązywaniem krzyżówek matematycznych, równań, szukały wyjść z labiryntu, układały tangramy czy ćwiczyły spostrzegawczość. Oprócz tego zmierzyły się z zadaniami rozwijającymi wyobraźnię przestrzenną i wykonywały prace manualne budując modele różnych pojazdów z klocków oraz składając, klejąc , wycinając papierowe króliczki, owieczki czy kurczaczki. Wszystkie zajęcia sprawiały dzieciom wiele radości. Każdy uczestnik warsztatów wyszedł z własnoręcznie zrobionym zwierzątkiem składającym się z walca, czterościanu lub sześcianu.

 

Warsztaty mgr Agaty Jakubczyk pt. "Jak wykorzystać światło do zabawy?"

Mali studenci próbowali wyjaśnić czym jest światło, w jaki sposób możemy je uzyskać. Poznali sposoby na wykorzystanie światła do zabawy. Od powszechnie znanego zjawiska odbicia w zwierciadle płaskim, przez zwierciadło kuliste po odwrócone obrazy w soczewkach. Najwięcej radości sprawiły odwiedziny w ciemni, gdzie można było zobaczyć wiązkę czerwonego lasera i stworzyć świecącą bransoletkę lub okulary.

 

 

 

Akademia na YouTube